ČEZ: Spotřeba elektřiny v mrazech stoupla o 3,5 procenta

15.02.2021

Spotřeba elektřiny v mrazech, které v posledních dnech zasáhly Česko, stoupla zhruba o 3,5 procenta proti období před nimi. Meziroční srovnání nelze využít, protože loni v únoru ještě v České republice nebyla potvrzena nákaza novým koronavirem a nebyla přijata žádná protiepidemická opatření. ČTK to dnes řekl mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

"V našich zeměpisných šířkách je obecně v zimě spotřeba elektřiny o 40 procent vyšší než v létě, a v mrazech se rozdíl ještě prohlubuje. Spotřeba roste s každým stupněm pod nulou v průměru přibližně o 0,5 procenta. To platí až do přibližně minus deseti stupňů Celsia - to je mez nasycení a pak již tato úměra neplatí," uvedl Kříž.

Velké mrazy byly v Česku celý minulý týden, na některých místech méně než minus 30 stupňů. Mrazivá byla také noc na dnešek. Na Šumavě klesla teplota místy pod minus 30 stupňů Celsia. Nejchladněji bylo na Rokytské slati, minus 31,3 stupně.

Do mrazivého rána se dnes probudila i Praha, v Kbelích naměřili kolem ráno minus 18,3 stupně. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude dnes přes den mezi minus čtyřmi stupni a nulou.

Zdroj: oenergetice.cz