Ekologové kritizují Brabce za Modernizační fond. Nahraje velkým energetickým hráčům

25.01.2021

Vláda v pondělí na svém zasedání schválila programový dokument takzvaného Modernizačního fondu, který má Česku pomoci v orientaci na obnovitelné zdroje energie. Ministerstvo životního prostředí ale podle organizace Frank Bold učinilo v dokumentu na poslední chvíli změny, které pomůžou velkým energetickým hráčům, jako je třeba ČEZ.

Karolína Gyurovszká z organizace Frank Bold Society kritizuje fakt, že ministerstvo životního prostředí do finální verze dokumentu zaneslo, že 60 procent alokace z druhého programu připadne současným velkým výrobcům elektřiny. Jde o takzvané subjekty 10c, které jsou součástí systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS).

Zbylých 40 procent pak podle Gyurovszké nedostanou pouze ostatní, tedy noví zájemci o výrobu elektřiny, ale budou opět dostupné pro všechny.

"To reálně znamená, že je možné, že až 100 procent programu č. 2 připadne stávajícím hráčům, jakoje ČEZ, EPH nebo SevEn," uvedla Gyurovszká, podle níž ministerstvo o změnách ve finální verzi dokumentu neinformovalo ostatní připomínková místa.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát ale takový scénář vidí jako krajně nepravděpodobný. "Teprve v momentě, kdy subjekty podle 10c vyčerpají svojí vyhrazenou část, budou vpuštěny do soutěže o zbývající prostředky s ostatními. To znamená, že v první fázi mají tyto dvě skupiny žadatelů oddělené alokace. Pokud tedy budou ostatní subjekty předkládat dostatek projektů, nemůže se stát, že subjekty podle 10c vyčerpají celou alokaci programu," řekl Charvát pro Aktuálně.cz.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz