V Ledvicích zkouší různé typy solárních panelů pro nové elektrárny

22.04.2021

V areálu hnědouhelné elektrárny Ledvice na Teplicku zkouší ČEZ vlastnosti různých typů solárních panelů. Po vyhodnocení je chce nasazovat v připravovaných velkých solárních parcích. Úhrnný výkon těchto zdrojů má v příštích deseti letech dosáhnout tisíců megawatt. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp. Dodávat bezemisní elektřinu do sítě bude letos elektrárna využívající energii slunečního záření umístěná na zastřešeném parkovišti dukovanské jaderné elektrárny.

Vedle sebe jsou v Ledvicích panely orientované na různé světové strany a s různým sklonem. Zastoupeny jsou technologie umožňující využívat osvit z obou stran či ty, které vyrábí i při částečném zastínění nebo znečištění. Nechybí nezvykle svisle stojící panely vhodné pro kombinaci výroby ekologické elektřiny se zemědělstvím nebo pastevectvím. "Účinnost panelů za poslední dekádu vystřelila z 13 až ke 20 procentům, fotovoltaika má jistě obrovský potenciál. My si ale chceme být stoprocentně jistí, že naše velké elektrárny pro příští dekádu budou optimálně poskládané a mít ideální poměr cena/výkon," uvedl Jan Kalina, ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.

Testují se různé typy technologií, nosných konstrukcí, monitoruje se provoz. "Výsledkem budou konkrétní doporučení pro výstavbu velkých solárních parků," uvedl Kalina. Skupina ČEZ aktuálně provozuje v ČR fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 125 MW, které ročně v závislosti na přírodních podmínkách vyrobí elektřinu zhruba pro 40.000 českých domácností

Hnědouhelná elektrárna Ledvice má instalovaný výkon 770 MW. V jejím areálu jsou vedle fotovoltaických panelů od loňského roku čtyři bezlopatkové odvalovací turbíny, které mění energii vyčištěné chladicí vody z ledvického provozu v elektřinu pro osvětlení areálové čističky odpadních vod. Původem český vynález umí zpracovávat vodu i na mimořádně nízkých spádech. Pro ukládání okamžitých přebytků energie tu slouží bateriový akumulační systém, uvedl Schnepp.

zdroj: www.enviweb.cz