Větrné elektrárny z 3D tiskárny? V budoucnu možná realita

11.02.2021

Technologie 3D tisku proniká v posledních letech do řady odvětví a energetika není výjimkou. Americké národní laboratoře nyní budou ve spolupráci se soukromým sektorem zkoumat možnosti využití 3D tisku pro výrobu lopatek větrných turbín za účelem snížení nákladů na jejich výrobu.

Přestože se 3D tisk v současné době uplatňuje především v oblasti prototypování a optimalizace designu, nahradit může i samotnou výrobu některých zařízení či jejich komponentů. Jedním z těchto případů by mohla být i výroba lopatek pro větrné elektrárny, která je vzhledem k jejich složení z kompozitních materiálů časově náročná a vyžaduje velký podíl lidských zdrojů.

Tři divize amerického průmyslového konglomerátu GE nyní spojí síly s americkými Národními laboratořemi Oak Ridge (ORNL) a Národními laboratořemi pro obnovitelnou energii (NREL) za účelem vývoje 3D tištěných lopatek pro větrné turbíny. Výzkumný projekt, který má trvat 25 měsíců, bude financován z grantu amerického Ministerstva energetiky ve výši 6,7 milionů dolarů.

"Aditivní výroba může přinést skokovou změnu cenové a výkonové konkurenceschopnosti větrného průmyslu a pomoci GE Renewable Energy podpořit naše zákazníky v urychlení a prohloubení transformace energetiky," říká Matteo Bellucci, vedoucí GE Renewable Energy Advanced Manufacturing.

Projekt bude zaměřen na vývoj a výrobu prototypových lopatek v plné velikosti s využitím tištěné podpůrné konstrukce s termoplastickým potahem. Využití 3D tisku v kombinaci s recyklovatelnými materiály by mělo přinést lehčí lopatky s nižšími výrobními náklady a zvýšení flexibility dodavatelského řetězce.

"Těšíme se na spolupráci se svými partnery na tomto programu a přineseme hmatatelné výsledky, včetně využití recyklovatelných materiálů a snížení odpadu z výrobního procesu," uvedl Torben K. Jacobsen ze společnosti LM Wind Power.

Výsledkem projektu mají být celkem 4 lopatky, přičemž jedna bude sloužit pro strukturální testy a zbylé tři budou instalovány přímo na větrnou turbínu pro ověření jejich vlastností.

Snaha o nasazení 3D tisku do výroby větrných elektráren není žádnou novinkou

Výroba samotných lopatek s využitím 3D tisku je jen dalším krokem ve výzkumu možnosti využití této technologie pro účely návrhu a výroby komponentů větrných elektráren. Již dříve se tým z amerického Ministerstva energetiky spojil se soukromým sektorem za účelem vývoje technologie 3D tištěných forem pro výrobu lopatek větrných turbín.

Podobně v loňském roce oznámily společnosti COBOD, GE Renewable Energy a LafargeHolcim vývoj 3D tištěných betonových patek pro větrné elektrárny. S využitím 3D tisku by betonové patky mohly být vyráběny přímo na místě výstavby větrných elektráren, což by odstranilo omezení jejich velikosti s ohledem na dopravní možnosti.